„Kistelepüléseinkért – Tiszta szívvel” online programsorozat előadások Akasztó

video
play-sharp-fill

1 – „Most van a nap lemenőben” – homokkép animáció – Sáli Levente

Meseföld – Bács-Kiskun megyei mesék homokképekben
Sáli Levente homokkép animációi, Supka Éva mesélő és a Lyra Együttes zenei kíséretével a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Meseföld című mesekönyvében gyűjtött mesék felhasználásával. A meséket megyei gyűjtés alapján írta Császár Levente.

„Most van a nap lemenőben” – homokkép animáció
Dankó Pista és a tündér leány, avagy miként születik a dal

2 – „István a király – keresztmetszet” – részletek a rockoperából – Varga Miklós, Réthy Zsazsa, Nagy Szilárd, Ragány Misa

Varga Miklós, Réthy Zsazsa, Nagy Szilárd és Ragány Misa
A szakmai díjakkal többszörösen kitüntetett, népszerű énekesek rendszeres előadói a napjainkban is töretlen népszerűségnek örvendő, legendás rockoperának.

István, a király – keresztmetszet
Szinte mindenki ismeri István, Koppány, Réka, Laborc, Torda és a rockopera többi szerepének dalait, melyeket meghallgatva újra és újra részesei lehetünk a történelmünket már ezer éve meghatározó eseményeknek.

3 – „…lélek vagyok, élni szeretnék” – rendhagyó történelem- és irodalomóra Radnóti Miklós utolsó útjáról – Tóth Péter Lóránt versvándor

Tóth Péter Lóránt – versvándor
A drámapedagógus, versvándor Tóth Péter Lóránt testnevelő és történelem szakos tanár volt Kunszentmiklóson, aki egy közel emberfeletti feladat ellátására szánta magát. Egy batyuval járja a Kárpát-medence falvai, városai és a nagyvilág iskoláit, művelődési házait, ahova a magyar irodalom és költészet gyöngyszemeiből, szépségeiből szemelgetett saját, verses és prózai összeállításait viszi magával. Tóth Péter Lóránt érzi és hiszi, hogy a versek és maga a versmondás is egy önismereti gyakorlat, mely segít nekünk is megérteni a világot, és abban is, hogy jobban belelássunk saját magunkba, és megismerjük magunkat.

„…lélek vagyok, élni szeretnék” – rendhagyó történelem- és irodalomóra Radnóti Miklós utolsó útjáról
Radnóti Miklós Bortól Abdáig tartó útja kevésbé él a köztudatban. Pedig az „erőltetett menet” útvonala, és az úton történtek pontos dokumentációval rendelkeznek. Az előadás bemutatja a költő és a 3200 bori munkaszolgálatos keresztútját. az előadásban elhangzó Radnóti Miklós versek megidézik a második háború kegyetlen világában is embernek megmaradó költő alakját. Lelki és fizikai utazásra hívom a közönséget: az előadás része az előadó 2019-es vers-zarándoklatának ismertetése, Radnóti 850 kilométeres útjának bejárásáról.

4 – „Trianon” – történelmi tabló kiállítás – Neszményi György és Neszményiné Gubacsi Erzsébet

Neszményi György és Neszményiné Gubacsi Erzsébet – helytörténész házaspár
György és Erzsébet a Tassi Helytörténeti Egyesület oszlopos tagjai. Az egyesületi kiadványok szerkesztéséből is kiveszik részüket, de számos saját kiadvány is kötődik a nevükhöz. Fotóikból tematikus kiállítások is készülnek pl. a Hangya Szövetkezet korunk számára is példamutató történetéről, 1956 hősies csodájáról és Trianon tragédiájáról is.

„Trianon” – képkiállítás
A 14 tablóból álló, tudományos alapossággal összeállított képkiállítás részletesen bemutatja a Trianon-hoz vezető utat, a több részre szakított Kárpát-medence tragédiáját és a rövid időre részlegesen visszatért országrészek életét.