A Faluház rövid bemutatása

  1. FALUHÁZ BEMUTATÁSA

1.1 A Faluház szerepe Akasztó életében

A művelődési otthonok a közművelődés helyi intézményei, amelyeknek fontos szerepük van a lakosság művelődési igényeinek kielégítésében, fejlesztésében, a kulturális értékek közvetítésében, azok elsajátításában és létrehozásában. A kulturális intézmények között jelentős különbségek vannak működési területük, tevékenységi körük, felépítésük, lakossági igények tekintetében. Az intézményekre jellemző az alapvető célok azonossága, vagyis leegyszerűsítve az, amiért az adott közösség az intézményt létrehozta.

Az Akasztói Faluház a község szívében helyezkedik el, 1963-ban nyitotta meg kapuit Akasztó lakosai előtt. Az akkor még Művelődési Ház néven működő intézmény nagy változást jelentett a község életében. Nevében megfogalmazódott a cél, a kultúra, a művelődés központja lett, egy igazi közösségi ház, ahol az akasztói emberek találkoztak, beszélgettek, művelődtek, kikapcsolódtak. 2001. január 1-től a Képviselő-testület döntése alapján, Faluház néven működik. A közel hatvan éve fennálló intézmény sajátos tevékenységszerkezetet alakított ki, amelyekkel a 2006-ban felújított épületben viszonylag korszerű műszaki és technikai feltételek párosultak. Az évek során továbbra is folyamatosak a szükségszerű kisebb karbantartási munkák, többek között 2021-ben a nagyterem 5 egység légkondicionáló klímaberendezést is kapott. Az intézmény szerteágazó tevékenységgel szolgálja minden korosztály igényeit, az érdeklődési körüknek megfelelően.

Főbb tevékenységek:

  • Az intézmény Alapító Okiratában rögzített feladatok teljesítésével járul hozzá a kulturális, közművelődési célkitűzések megvalósításához.
  • Otthont ad a gyermek és felnőtt korosztály közösségi művelődés színterének.
  • Biztosítja az előadó és művelődő közösségeknek, egyesületeknek a helyszínt.
  • Koordinálja a közösségek rendezvényeit, programjait.

Az intézményben folyó tevékenységek tartalmát elsősorban a község természeti adottságaiból, hagyományaiból, szellemi és kulturális örökségéből fakadó szellemisége határozza meg. A Faluház programjai, szolgáltatásai a település lélekszámához, a helyben élők igényeihez igazodóan kerülnek kialakításra.

A rendezvények közül külön kiemelést érdemel:

  • Újévi koncert
  • Sziki Laboda Magyarnóta Est
  • Borverseny
  • Iringó Népdaléneklési Verseny Gyermekeknek
  • Nótaestek
  • Kisasszony-napi Búcsú
  • Idősek Napja
  • Adventi hétvégék

Fontos szempont a programok időpontjának kiválasztása, a rendszeresség. A több évtizede közel ugyanabban az időpontban megvalósult rendezvények, rendezvénysorozatok állandóságot biztosítanak. Az intézménynek a helyi közművelődésben meghatározó kezdeményező szerepe mellett kiemelt fontosságú a segítő, támogató, szolgáltató munkája. Ennek megfelelően nem csupán a civil szervezetek, hanem a községben működő intézmények is együttműködő partnerként számíthatnak ránk.

Ez a működési forma szervesen igazodik a helyi igényekhez, szoros együttműködést jelent az Akasztó Napközi Otthonos Óvodával, a Kunszt József Katolikus Általános Iskolával, különösen a gyermekek részére szervezett programok területén.

Gyermek programok:

  • játszóházak
  • színházi-és bábelőadások
  • alkotó-és kézműves táborok
  • gyermeknap, stb.

A közös foglalkozások, játékok élményt, valahová tartozást jelentenek a gyermekek számára. Programjaink legfőbb célja, hogy a fiataloknak lehetőséget adjunk a szabadidejük hasznos eltöltéséhez, így közös élménnyel gazdagodnak.

Közösségfejlesztő, közösségépítő ereje van ezeknek a rendezvényeknek, hiszen a gyermekeket sok esetben a szülők, nagyszülők kísérik el, akik szintén bekapcsolódnak a foglalkozásokba.

Mivel minden programunk ingyenes, ezért mindenki számára elérhetőek. Az intézményben kialakult tevékenységrendszer az itt dolgozók felkészültségén, érdeklődésén, rugalmasságán alapszik.

1.2 Intézményi környezet

Az Intézményt a Községi Tanács 1961-ben alapította, a munkálatok 1963-ban fejeződtek be. A művelődési ház működése nagy változást jelentett, hiszen összejövetelek, bálok színesítették a falu életét. Azonban az intézmény az idők folyamán már nem felelt meg a kor kihívásainak, állaga megromlott, ezért 2006-ban teljes körű felújításra került, belső elrendezéseiben is kisebb változások történtek.

Előtér, irodák – Az épületbe belépve, a kis előtérből nyílik az igazgatói és a gazdasági iroda. A két irodahelyiség egymással szemben helyezkedik el, így az érdeklődők rögtön, személyesen kapnak információt.

Előcsarnok – A 80 m2-es helyiség jó szolgálatot tesz kisebb rendezvények megtartásához, de az árusok is itt kapnak helyet, mely bevételi forrást jelent az intézménynek.

Nagyterem – A 200m2-es nagyterem 300 fő befogadására alkalmas, 63m2 színpaddal rendelkezik, nagyrendezvényeknek, játszóházaknak, lakodalmaknak, egyéb nagyobb összejöveteleknek biztosít színvonalas és kényelmes helyszínt. A terem hűtését és fűtését 5 db légkondicionáló berendezések is biztosítják.

Kisterem – 50 fő befogadására alkalmas, kiállítások, tanfolyamok, előadások, bemutatók, kerülnek megrendezésre.

Klubszobák – A két kisebb hátsó terem klubszobaként működött, itt kapott helyett többek között a Fürge Ujjak Kézimunka Kör és az Akasztói Vízkereszt Citerazenekar is. A múltidő az intézmények egymás közti önzetlen segítését jelenti, hiszen 2018-ban az orvosi rendelők váróteremmel, míg az idei évben az óvodai – és fejlesztő csoport használja a Faluház kis-és hátsó termeit, míg a Szent István utcai óvoda épülete felújítás alatt áll.

Kiszolgáló helyiségek, próbaterem, raktár – A hátsó folyosóról nyílnak a kiszolgáló helyiségek (kamra, edényes, öltöző, hátsó mosdók, stb.), továbbá egy speciálisan zenei célra kialakított helyiség, mely a Tartsd Életben a Zenét Egyesület által, több zenekar próbaterme.

Fiatalok klubhelyisége – A régi mozi vetítőtermei lettek átalakítva erre a célra.  A termeket a fiatalok saját ízlésük szerint rendezték be.

Mosdók – Az előcsarnokból nyílnak a mindig tiszta, igényes, fertőtlenített mosdók (női, férfi, mozgáskorlátozott).

Udvar – Az épület udvarán parkoló kapott helyet és a gyermek programok alkalmával, hatalmas füves rész szolgálja a kikapcsolódást.

1.3. Személyi feltételek

Az intézményben 3 állandó fő dolgozik. Nyáron diákmunkásokat fogadunk, de rendezvények alkalmával az 50 órát teljesítő diákok is segítségünkre vannak.

Személyi állomány:

Személyi állomány:Végzettségek: 
Közművelődési szakemberFőiskolai végzettség1 fő
Gazdasági ügyintézőÉrettségi vizsga1 fő
TakarítóSzakmunkás bizonyítvány1 fő

Szervezeti ábra:

KIEMELT RENDEZVÉNYEINK

  • Újévi koncert

Több éves hagyomány, hogy január első hétvégéjén Akasztó lakóit koncertre hívjuk a Faluházba, hogy együtt köszöntsük az újévet. A zenéről és a felejthetetlen hangulatról a Solti Ifjúsági Fúvószenekar gondoskodik.

  • Sziki Laboda Magyarnóta Est

Új kezdeményezésként 2014-ben hívtam életre az akkori Nótaversenyt, mely az egyik legsikeresebb rendezvényünk. Mára verseny helyett népszerű nótaest, melyen az akasztói és környékbeli települések nótakedvelői lépnek fel. A magyar nótakincs megőrzése és népszerűsítése a cél.

  • Borverseny

Az akasztói Hegyközséggel közösen szervezzük évek óta. A Borversenyen részt vesznek az akasztói, és a testvértelepüléseinkről, Krasznáról, Csantavérről és Adáról érkező boros gazdák, bebizonyítva, hogy a természeti adottságokat kihasználva, kitartó szorgalommal és gondos munkával kiváló nedű terem a szőlőtőkén.

  • Húsvéti játszóház – Tojásfa díszítés

Kreatív foglakozás keretében húsvéti dísztárgyakat készítünk a gyermekekkel, s a Faluház előtti téren közösen díszítjük fel a tojásfát. Közben felelevenítjük a népszokásokat, verseket, énekeket.

  • Iringó Népdaléneklési verseny

A Nótaverseny sikerén felbuzdulva, 2015-ben került először megrendezésre. Fantasztikus öröm  látni ennyi lelkes, csodaszépen éneklő, tehetséges gyermeket.

  • Nótaestek

Az Akasztói Vízkereszt Citerazenekar közreműködésével, évi 2-3 alkalommal rendezzük meg az intézmény nagytermében, alkalmanként több mint száz fő részvételével.

  • Gyermeknap

Május utolsó hétvégéjén együtt ünneplünk a gyermekekkel, s színes programokat kínálunk számukra (előadások, arcfestés, kézműveskedés, ugrálóvár, buborékfújás, íjászkodás, állatsimogató, játékok).

  • Kézműves hét

A nyári szünidőben szervezzük a gyermekek részére. A kézműves foglalkozások mellett kirándulás, kötélhúzás, batikolás, lovaskocsikázás, közös játékok nyújtanak felejthetetlen élményt a nebulóknak.

  • Kisasszony- napi Búcsú

1744-ben épült az akasztói római katolikus templom, melynek Kisboldogasszony a védőszentje. Akasztó legnagyobb és legszínesebb ünnepe a Kisasszony-napi búcsú, több száz éve, minden év szeptemberének második hétvégéjén kerül megrendezésre.

Az egynapos egyházi búcsú mára háromnapos világi eseménnyé nőtte ki magát.

Évről-évre színesebb és gazdagabb programokat kínálunk a helyi és idelátogató vendégeinknek. Motoros-és lovas felvonulók, népzene, néptánc, szórakoztató programok kínálnak kikapcsolódást.

  • Idősek Napja

Október hónapban Idősek Napja alkalmából több, mint kettőszáz szépkorút köszöntünk műsorral és vendéglátással.

  • Töklámpás játszóház

Tökfaragó versenyt rendezünk a gyerekeknek, a legötletesebbeket díjazzuk, majd lámpás felvonulást szervezünk számukra.

  • Ünnepváró családi esték

Adventi hétvégék programsorozata, mely négy hétvégén nyújt kikapcsolódást a lakosság számára.

KLUBOK, KÖRÖK

Fürge Ujjak Kézimunka kör (ideiglenes a Piri-Para Alkotóházban működik)Vezetője: Kisléghy Györgyné
Vízkereszt Citerazenekar (ideiglenesen a tűzoltó szertárban működik)Vezetője: Rátkai Gyula
Ifjúsági klubVezetője: Beniczki Andor

Vallási csoportok

Evangélikus IstentiszteletVezetője: Nagy Veronika

Szabadidős csoportok

Alakformáló torna felnőtteknekVezetője: Király Dóra Vezetője: Leidinger Dömötör
Gerinctorna felnőtteknek Néptáncoktatás gyerekeknek                           
ÍjászatVezetője: Melkvi Imre

Tartsd Életben a Zenét Egyesület zenekarai

Zöldkereszt Rock BandVezetője: Suhajda Krisztián
MÁZVezetője: Sutus Imre
Mon CherriesVezetője: Németh Edina

Civil szervezetek gyűlései

Akasztói Polgárőr EgyesületVezetője: Harcsa Sándor
Akasztó Község Önkéntes Tűzoltó EgyesületeVezetője: Németh József
Akasztói Sporthorgász EgyesületVezetője: Suhajda Antal
Mozgáskorlátozottak Kiskőrösi Egyesületének Akasztói CsoportjaVezetője: Détári Ferencné
Akasztói VöröskeresztVezetője: Suhajda Ferencné

Intézmények rendezvényei

Akasztói Napközi Otthonos ÓvodaVezetője: Madácsiné Végh Edit
Kunszt József Katolikus Általános IskolaVezetője: Ujváriné Lengyel Éva
Idősek Napközi OtthonaVezetője: Turúné Letoha Bernadett
Akasztó HegyközségVezetője: Teknyős Károly                 Gubán Gyula

Faluház székhelyén működő egyesületek

Tartsd Életben a Zenét EgyesületVezetője: Judák Angéla
Ritmika Közhasznú SportegyesületVezetője: Turúné Letoha Bernadett